PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11437}

Wiatr ze wschodu

Vent d'est
7,0 206
ocen
7,0 10 1 206
Wiatr ze wschodu
powrót do forum filmu Wiatr ze wschodu

Końcowe sceny filmu przedstawiają nam drastyczne rozstrzelanie przez Sowietów żołnierzy i osób
im towarzyszących, które zdecydowały się na powrót do ZSRR. Zaciekawiło mnie to, spróbowałem
więc znaleźć informację o tym wydarzeniu. Nie znalazłem niczego ani na stronach polskich ani
angielskojęzycznych. Nie ma również słowa o wymordowaniu 10 tysięcy żołnierzy Własowa.
Czyżby były to zmyślone fakty? Nie wątpię, że jakiś procent żołnierzy Smysłowskiego czy Własowa
został zgładzony, ale masakry o tak dużym wymiarze na pewno nie przeszłyby niezauważone, tym
bardziej, że teraz naprawdę sporo mówi się o zbrodniach Armii Czerwonej. Mógłbym prosić więc,
jeżeli ktoś posiada, o jakieś źródła lub dokładne informacje o tych wydarzeniach? Jeżeli zostało to
całkowicie zmyślone przez twórców filmu, należy to uznać za poważne kłamstwo.

ocenił(a) film na 7
crystiano02

Spora część żołnierzy z tzw: " wschodnich legionów" jak ROA, a także członkowie ich rodzin zostali albo zamordowani albo umieszczeni w stalinowskich obozach koncentracyjnych, gdzie nie każdemu przyszło dożyć do dnia śmierci tyrana. Żona Radka Sikorskiego, Anne Applebaum napisała fantastyczną książkę pt: " Gułag", gdzie z myślą o zachodnim czytelniku opisała historię obozów od początku do końca istnienia ZSRR. Znalazło się też miejsce dla poddanych Stalina, którzy opowiedzieli się podczas wojny za Hitlerem. Z tego co pamiętam był też opis wydarzenia, gdy oddział Kozaków, który poddał się Anglikom, na wieść, że mają zostać wydani komunistom zaczęli popełniać zbiorowe samobójstwo.

ocenił(a) film na 6
Skandal

Skandal - wiem o takich sytuacjach., wspomnianą przez Ciebie książkę również czytałem. Nie mówię jednym o tym, ale o konkretnej scenie masowego mordu pod koniec filmu, przypominającej nasz Katyń, a w sumie wyglądało to jeszcze brutalniej. Jak napisałem, nigdzie choćby słowa potwierdzenia, co pozwala przypuścić, że takie wydarzenie nie miało miejsca lub zostało przez twórców bardzo wyolbrzymione. Tak nie buduje się prawdy historycznej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones